Bieszczadzka Biesiada Filmowa

2 maja 2010 r. w niedzielę, w 3 rocznicę śmierci Jerzego Janickiego, Gmina Lutowiska oraz Fundacja im. Jerzego Janickiego podjęły się zadania reaktywacji Bieszczadzkiej Biesiady Filmowej.

Ideą Bieszczadzkiej Biesiady Filmowej jest prezentacja szerokiej publiczności filmów fabularnych, których akcja dzieje się w Bieszczadach. Warto przypomnieć, że wyjątkowość tej ziemi i legendy o jej mieszkańcach zostały uwiecznione w kilkudziesięciu polskich filmach kinowych i telewizyjnych, a od kilku lat Bieszczady ponownie znalazły się w oczku uwagi naszych filmowców.Nowa edycja Bieszczadzkiej Biesiady Filmowej, pomyślana jest jako coroczne, cykliczne wydarzenie kulturalne, które ma na stałe zagościć w kalendarium tak lokalnych, jak i ogólnopolskich imprez plenerowych. 

 

2 maja 2010 r. w Lutowiskach podczas uroczystości reaktywacji Bieszczadzkiej Biesiady Filmowej odbędzie się pokaz 3 filmów Jerzego Janickiego, których akcja rozgrywa się właśnie w Bieszczadach.”Wolna sobota” – zabawna opowieść o wozaku parku konnego w Bieszczadach – Gawełku i o dziwnych przypadkach jakie mu się wydarzyły w wolną sobotę, kiedy musiał jechać do miasta po prelegenta.Scenariusz i dialogi: Jerzy Janicki; reżyseria: Leszek Staroń”Wesołych Świąt” – humoreska obyczajowa, której akcja toczy się tuż przed Bożym Narodzeniem. Dwaj mężczyźni, przewożący rozlatującą się ciężarówką partię choinek z Bieszczad do Warszawy postanawiają przy okazji świąt odwiedzić stołecznych znajomych. Scenariusz i dialogi: Jerzy Janicki; reżyseria: Jerzy Sztwiertnia”Hasło” – kanwą filmu było słuchowisko Jerzego Janickiego (wybrane “premierą roku 1976”), które autor nieco przerobił na potrzeby filmu. W rezultacie powstała dająca do myślenia, osadzona w surowych bieszczadzkich realiach, opowieść o ludzkiej chciwości. Scenariusz i dialogi: Jerzy Janicki; reżyseria: Henryk BielskiJedno możemy Wam obiecać – nikt nudzić się nie ma prawa! Poznacie tajniki jazdy konnej w stylu western i zrozumiecie, czemu filmy takie jak „Rancho Texas” czy „Wilcze Echa” mogły powstać tylko w Bieszczadach. Będziecie mogli sami dosiąść rumaka lub przejechać się stylową bryczką. Dla tych, których konie onieśmielają mamy inną atrakcję – pokaz powożenia sańmi ciągnionymi przez psy husky i prawdziwe wyścigi psich zaprzęgów. 

 

W między czasie zapraszamy wszystkich chętnych na projekcję 3 filmów bieszczadzkich Jerzego Janickiego, w których dowcipnie i nostalgicznie zawarł obrazy wyjątkowych ludzi, którzy zamieszkiwali tę wyjątkową krainę. Bieszczady to nie tylko połoniny i drwale. Podczas imprezy można będzie zobaczyć, czasem nawet posmakować i zakupić szereg Certyfikowanych Produktów Bieszczadzkich – lokalnych wyrobów stanowiących o wyjątkowości tego regionu. Nie zapominamy o najmłodszych. Specjalnie dla nich zorganizujemy gry i atrakcje piknikowe. Dla miłośników sportu mamy sporą gratkę – turniej piłkarski drużyn pożarniczych. Ukoronowaniem naszej imprezy będzie występ żywej legendy polskiej muzyki country – zespołu Lonstar Band. Nigdzie w naszym kraju muzyka otwartych przestrzeni przemierzanych konno przez prawdziwych mężczyzn i twarde kobiety nie może zabrzmieć lepiej niż w Bieszczadach. Na koniec zaś czeka nas huczna zabawa taneczna!

 

Aktualności