Po raz pierwszy Jerzy Janicki zawitał w Bieszczady w latach 60. Od tamtej chwili nieustannie wracał do tego magicznego fragmentu Polski. W latach 80-tych kupił posiadłość w miejscowości Chmiel w gminie Lutowiska, która stała się dla niego i jego rodziny drugim domem – kto wie czy nie bardziej bliskim, niż ten na warszawskiej Sadybie.

To właśnie tutaj czuł się w pełni zrelaksowany, a bieszczadzki krajobraz do złudzenia przypominający Gorgany i bliska odległość od ukochanego Lwowa napawały go prawdziwie twórczym natchnieniem.  To w Bieszczadach powstały obszerne fragmenty scenariuszy m.in. do serialu „Dom” i „Ballady o Januszku”, a letnie i zimowe odcinki powieści radiowej Matysiakowie przez lata tworzone były właśnie pod Otrytem.

Spotkanie z tą niezwykłą polską krainą zaowocowało fascynacją Janickiego mieszkającymi tu ludźmi, ich losami i wręcz niecodzienną propagowaną przez nich filozofią życia. Niemal narkotycznie wsłuchiwał się  w opowieści snute przez bieszczadników przy biesiadnych stołach i ogniskach.

Rzeczywistość Bieszczadów przetransformowana została przez Janickiego na język prozy, radia i kina. Szerokiej publiczności objawiła się w formie filmów i słuchowisk radiowych takich jak „Hasło”, „Wolna Sobota” i „Wesołych Świąt” oraz zbioru kultowych już „Opowiadań bieszczadzkich”.

 

Bieszczady nie zapomniały o Jerzym Janickim.  Tabliczka z jego nazwiskiem na wieczystą pamiątkę przybita została na  kapliczce pamięci w Cisnej i znalazła się  w otoczeniu najsłynniejszych bieszczadników. W maju 2010 roku w Lutowiskach uroczyście odsłonięto pomnik Jerzego Janickiego oraz nadano Gminnemu Ośrodkowi Kultury jego imię.

 

Wolna Sobota

Komedia, 38 min, Polska 1977 Reżyseria: Leszek Staroń
Scenariusz: Jerzy Janicki
Muzyka: Antoni Mleczko
Zdjęcia: Andrzej Ramlau

Hasło

Dramat obyczajowy, Polska 1977 reżyseria: Henryk Bielski
scenariusz: Jerzy Janicki zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Andrzej Korzyński

Wesołych Świąt

Komedia, Polska 1977 reżyseria: Jerzy Sztwiertnia
scenariusz: Jerzy Janicki zdjęcia: Aleksander Lipowski
Muzyka: Adam Sławiński