DZIENNIKARZ I SCENARZYSTA RADIOWY Janicki uważany jest za prekursora polskich słuchowisk radiowych. Był m.in. pomysłodawcą, autorem tekstów i konferansjerki cieszącego się ogromną popularnością w latach 60.tych radiowego magazynu satyrycznego “Parnasik” oraz programu “Krasnoludki są na świecie“.

“Parnasik”, czyli Parnas z przymrużeniem oka – satyryczny magazyn kulturalny, który powstał po 1956 roku i cieszył się ogromną popularnością. Tworzyli go przez lata: Jerzy Janicki – autor wielu pomysłów, tekstów i konferansjerki, reportażyści i konferansjerzy Andrzej Kudelski, Witold Zadrowski i Andrzej Zdanowski oraz realizator Marian Adamski. Członkiem “Parnasiku” był także stały akompaniator-kompozytor Jerzy Abratowski. Największym, trwałym atutem tej audycji był zestaw gości:  znanych aktorów, kompozytorów, malarzy, pisarzy i krytyków, których autorzy magazynu stawiali w różnych, zabawnych sytuacjach.

Parnasik

Rozmowa Jerzego Janickiego, jednego z autorów magazynu "Parnasik" z Ernestem Hemingwayem. Archiwum Polskiego Radia
(PR, 1958)

PREKURSOR POLSKIEGO REPORTAŻU RADIOWEGO

Takie pozycje jak: „Reszta jest milczeniem” (1960) J. Janickiego, B. Wiernika i W. Zadrowskiego (na kanwie pamiętnika Dawidka Rubinowicza – polskiego odpowiednika dzienników Anny Frank), , „Lekcja poloneza” (1961) J. Janickiego i M. Bekajły, „Rok olimpijski” (1960) J. Janickiego i A. Kudelskiego– stały się wzorem w dziedzinie sposobów budowania reportaży radiowych.

W 1960 r. Witold Zadrowski i Jerzy Janicki umieścili mikrofony na sali porodowej kliniki położniczej w Warszawie, przy ul. Karowej, a inżynier radiowy Henryk Siejka dokonał technicznego cudu, umożliwiając prowadzenie rozmów czekającym mężom z rodzącymi żonami. W ten sposób powstał reportaż „Oczekiwanie”, w którym metoda zbierania materiału dźwiękowego wyprzedziła ówczesną technikę.

 

Foto: Mirosław Stankiewicz/ Archiwum Polskiego Radia

Jerzy Janicki jest autorem kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (m.in.”Koty to dranie“, “Hasło“, “Tragarz puchu“), za które otrzymał ponad trzydzieści nagród. Trzykrotnie reprezentował także Polskę na Prix Italia – najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla twórców radiowych i telewizyjnych. Nota bene, pierwszym polskim reportażem radiowym wysłanym na ten konkurs był dokument Jerzego Janickiego i Stanisława Ziembickiego pt. “Opowieści o mariackim hejnale”.

Jednak bez wątpienia największym jego wkładem w historię polskiego radia jest powieść radiowa “Matysiakowie” – nieprzerwanie emitowana na antenie od ponad 50. lat.
Jerzy Janicki, jako pomysłodawca, animator i współtwórca “Matysiaków” uważany jest równocześnie za prekursora tzw.sagi rodzinnej, nowego gatunku w radiu europejskim.

 

Jak tworzyliśmy "Matysiaków"?

Spotkanie z Jerzym Janickim. Audycja Jerzego Swalskiego.
(PR, 14.03.1995)

Radiowa rodzina Matysiaków - twórcy, aktorzy i realizatorzy, lata 70. XX w. Foto: Mirosław Stankiewicz/Archiwum Polskiego Radia

Polskie Radio - wywiady i wspomnienia o Jerzym Janickim

"Radio, moja pierwsza miłość"

wywiad z Jerzym Janickim. Aud. Haliny Szopskiej z cyklu "W pracowni pisarza". (PR, 2.10.1985)

Jerzy Janicki był genialnym reportażystą

Tytuł audycji: Dwie do setki Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek. (Archiwum Polskiego Radia 6.03.2021)

Posłuchaj fragmentów niektórych słuchowisk autorstwa Jerzego Janickiego

Wyrok śmierci na konia faraona

Jerzy Janicki "Wyrok śmierci na konia faraona" (1979 r.)
Reż. Andrzej Zakrzewski,
Realizacja akustyczna Sławomir Pietrzykowski

Koty to Dranie

Jerzy Janicki, prod. 1974
reż. Zdzisław Nardelli,
realizacja: Stanisława Grotowska,
wyd.: Małgorzata Szymankiewicz