Odsłonięcie ławeczki Jerzego Janickiego stanowi zwieńczenie działań Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Fundacji im. Jerzego Janickiego, których celem jest upamiętnienie tego wybitnego twórcy, żyjącego i tworzącego w Warszawie. W 2015 roku skwer u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Ludnej zyskał imię Jerzego Janickiego. Równocześnie na ścianie kamienicy przy ulicy Dobrej 18/20, w której mieszkał Jerzy Janicki, pojawiła się tablica pamiątkowa poświęcona scenarzyście serialu „Dom”.
Autor rzeźby, Prof. Antoni Janusz Pastwa:
” Zaprojektowałem postać siedzącą w płaszczu w pozie zwróconej do widza i z nim dyskutującą. Zaprojektowałem również dwie ławeczki pod kątem, aby widz mógł siedzieć naprzeciwko pana Jerzego. Uznałem, że ławeczki powinny być z polerowanego granitu o bardzo prostej formie, aby jak najlepiej eksponowały figurę, która miała być odlana w brązie. Jerzy Janicki miał ukochanego psa i Pani Janicka wraz z rodziną zaproponowali mi abym również sportretował psa. Zakomponowałem go tak by tworzył z Panem jedność. Jerzy Janicki otula psa płaszczem sugerując związek uczuciowy. Nie znałem osobiście Jerzego Janickiego rzeźbiłem portret w oparciu o dokumentację fotograficzną i cenne informacje rodziny w tym szczególnie Pani Janickiej. Mam doświadczenie w rzeźbieniu portretu, bo wiele ich zrealizowałem. Jerzy Janicki miał bardzo wyrazistą twarz z elementami urody ormiańskiej. Starałem się nadać twarzy wyraz psychologiczny i chyba to się udało zważywszy na reakcję zgromadzonych na odsłonięciu pomnika. Wielu myślało, że znałem osobiście Pana Jerzego, to było miłe. (…) Odlana i zapatynowana czekała kilka lat, aby przejść wszelkie formalności i znaleźć się w przestrzeni, do której została przeznaczona. Teraz Pan Jerzy siedzi sobie wśród drzew na skwerze swojego imienia i pewnie rozmawia z napotkanymi przechodniami.”
Rozmawiała: Alicja Kocan. Wywiad ukazał się w Biuletynie Lwowskim Nr 1(94)2020, wydawanym przez: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich