Powstanie czortkowskie – polski zryw przeciw Sowietom

Czortków, kościół oo. Dominikanów – widok zewnętrzny, 1939 – 1945, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstanie czortkowskie – polskie lokalne powstanie wyzwoleńcze, które miało miejsce w okupowanym przez Sowietów Czortkowie w nocy z 21/22 stycznia 1940 roku. Powstanie czortkowskie było pierwszym antysowieckim zrywem zbrojnym w Polsce podczas II wojny światowej.

Miejscowa ludność polska już w październiku 1939 r. zorganizowała podziemną organizację – Stronnictwo Narodowe, której celem była walka z wrogiem i sabotaż. Założyli ją Tadeusz Bakowski, Henryk Kamiski i Heweliusz Malawski. Jednym z organizatorów konspiracji był Józef Opacki, instruktor gimnazjalny i harcmistrz. Na rocznicę wybuchu powstania styczniowego zaplanowano atak na sowiecki garnizon w Czortkowie, osłabiony wyjazdem znacznej liczby ludzi na front fiński.

Około godziny 20.00 w niedzielę 21 i 22 stycznia w kościele Dominikanów zebrało się około 200 konspiratorów, których podzielono na cztery grupy z odrębnymi zadaniami: pierwsza miała opanować koszary główne, druga koszary dolne i więzienie, trzecia miasto, a czwarta dworzec kolejowy. Członkom organizacji, którzy nie stawili się na zebraniu w kościele, polecono zebrać się przed obiektami do zatrzymania. Wielu konspiratorów z dalszych miejscowości nie mogło dotrzeć na miejsce spotkania z powodu chłodnej pogody i silnych opadów śniegu. Plan zakładał aresztowanie skazańców, opanowanie stacji kolejowej i wykorzystanie zdobytego pociągu do przedostania się przez Zaleszczyki do Rumunii.

Sowieckie dowództwo szybko wysłało ostrzeżenie do swoich sił stacjonujących w mieście. Przez całą noc trwały poszukiwania osób biorących udział w nocnym ataku. Rano przyjechał pociąg pancerny z Kopyczyńca z żołnierzami Armii Czerwonej, którzy natychmiast zaczęli przeczesywać miasto i zatrzymywać podejrzanych. Część konspiratorów została zatrzymana zanim dotarli do swoich domów. W ciągu następnych dni zatrzymano kolejne osoby. W rezultacie, bezpośrednio po wydarzeniach uwięziono 128 osób, z których 91 przyznało się do winy. Aresztowano także prawie wszystkich polskich gimnazjalistów, którzy uczestniczyli w powstaniu czortkowskim.

 

Czortków - historia, Powstanie czortkowskie

Wspomnienia Jerzego Janickiego

Jerzy Janicki wspomina swoje dzieciństwo spędzone na Podolu i miejsce urodzenia - Czortków, audycja z cyklu "Zapiski ze współczesności", cz.3. (PR, 1.09.2003)

Wspomnienia Jerzego Janickiego

Jerzy Janicki mówi o czasach II wojny światowej i okupacji sowieckiej na Podolu, aud. z cyklu "Zapiski ze współczesności", cz.5. (PR, 1.09.2003)

Aktualności